A fenntarthatóság nem a jövő kérdése – már most itt van velünk a mindennapjainkban. És ha van valami, ami igazán hosszú távon számít, az az, hogy milyen szemléletet adunk át a gyerekeinknek. A környezettudatos gondolkodás, a szelektív hulladékgyűjtés és az újrahasznosítás nem csak felnőtt felelősség – sőt, gyerekként sokkal könnyebb szokássá formálni. De hogyan kezdjük el? És hogyan lehet ezt nem kötelező feladatként, hanem játékosan, motiválóan beépíteni a családi életbe?
Még az óvodás korú gyerekek is könnyen megértik, hogy „a szemétnek is van helye” – csak máshol. Mutassunk nekik példákat: „Ezt a flakont újrahasznosítják, és új palack lesz belőle.”
Kisebbeknél működhet mesés narratíva is: „Ez az üveg most elmegy pihenni, és új életet kezd!”
Iskolás korban már konkrét számokkal is lehet motiválni: mennyi energiát spórolunk, hány fát mentünk meg, stb
Az otthoni szelektálás gyakorlati részét a gyerekekkel közösen érdemes kialakítani. Hadd döntsenek ők, hova kerüljön a szelektáló sarok, hogyan nézzen ki, készíthetnek rá matricákat, rajzokat.
A BringBag, ami nemcsak praktikus, de stílusos is. Mivel jól illeszkedik a lakásba, nem kell rejtegetni – sőt, büszkén mutogathatják a gyerekek, hogy „nálunk ez a palackgyűjtő”.
A kivehető, vállpántos zsákot pedig akár együtt is elvihetitek a visszaváltó automatába – élményprogram is lehet belőle.
Egy igazán motiváló ötlet: a visszaváltott palackok értékét gyűjtsétek közösen a gyerek perselyébe. Ez lehet:
heti zsebpénz kiegészítés
egy kis cél – pl. új könyv, játék, vagy élményprogram
közös családi „zöld alap”, amiből fát ültettek vagy állatmenhelyet támogattok
Ez a gyakorlat nemcsak pénzügyi tudatosságot fejleszt, hanem azt is megmutatja, hogy a fenntarthatóság valós, kézzelfogható értéket teremt.
Indítsatok „palackgyűjtő versenyt”: ki talál több visszaváltható üveget a héten?
Tartsatok szelektáló kvízt: melyik hulladék hova megy?
Készítsetek újrahasznosított tárgyakat PET-palackból (pl. madáretető, ceruzatartó)
Minél inkább bevonódnak, annál inkább magukénak érzik az ügyet.
Ne feledjük: a gyerekek nem azt teszik, amit mondunk, hanem amit látnak tőlünk. Ha otthon természetes, hogy van helye a szelektálásnak, hogy visszaváltunk, és tudatosan figyelünk a hulladékra, akkor ezt fogják ők is követni.
És ha ehhez még esztétikus, praktikus eszközöket is használunk – mint a BringBag –, az nemcsak a környezetnek jó, de a lakásnak is. És az üzenetnek is: a rend és a zöld gondolkodás kéz a kézben járnak.
A szelektálásra nevelés nem egy extra teher – hanem egy közös családi lehetőség, hogy értékeket adjunk át. Rendet, tudatosságot, felelősséget.
És ha ezt játékosan, jól átgondoltan, eszköztámogatással (például BringBaggel) valósítjuk meg, akkor nemcsak a jövőt formáljuk – hanem a jelent is szebbé tesszük.
(x) Reklám
Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
Webfejlesztés Szoftverfejlesztés Digitális marketing - TIDYMAN.hu
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
(x) Reklám
Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!
Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/