Az eldobható pelenkák hulladékproblémája

Szelektív hulladékgyűjtés - Szelektív.hu | 2025-05-26 11:40:29

Egy tonna szemét minden gyerek után?



(x)

Az eldobható pelenkák hatalmas könnyebbséget jelentenek a szülőknek a mindennapokban – de vajon milyen terhet rónak a környezetre? A pelenkahulladék napjainkra világszerte komoly problémává vált. Az alábbiakban közérthetően áttekintjük, hány pelenkát használunk el Magyarországon, mekkora szeméthegyet eredményeznek ezek a kényelmi termékek, mi történik a használt pelenkákkal, és milyen megoldások léteznek a hulladék csökkentésére. Nemzetközi példákat is bemutatunk – Hollandiától Japánon át Kanadáig –, sőt még arra is kitérünk érdekességként, mihez kezdenek az űrhajósok az általuk viselt pelenkákkal az űrben.

Mennyi pelenkát használunk el?

Magyarországon évente nagyjából 80 ezer gyermek jön a világra. Az utóbbi években csökkenő tendencia figyelhető meg: 2024-ben például mindössze 77 500 gyermek született, ami történelmi mélypont telex.hu. Minden egyes kisbabával azonban nemcsak öröm érkezik a családba, hanem rengeteg pelenka is. A csecsemők az első hetekben naponta akár 6–8 darab pelenkát is elhasználnak diaper.hu, később is átlagosan napi 5 körüli pelenkacserével számolhatunk gyerekmosoly.hu. Összességében egy gyermek szobatisztává válásáig (jellemzően 2,5–3 éves korig) mintegy 4–6 ezer darab eldobható pelenkát fogyaszt el hasznositsd.hu. Ez döbbenetes mennyiség – darabszámra és tömegre nézve is. Egyetlen baba pelenkái kb. egy tonna (!) szemetet jelentenek a pelenkás időszak végére zoldhang.hugreendex.hu. (Összehasonlításképp: ez nagyjából egy személyautó tömegének felel meg veszélyes hulladék formájában.)

Ha megszorozzuk a babánkénti mennyiséget az éves születésszámmal, könnyen belátható, hogy Magyarországon évente több százmillió eldobható pelenka fogy el, ami óriási hulladékterhelést okoz. Becslések szerint hazánkban évente mintegy 100 ezer tonna pelenkahulladék keletkezik zoldbolt.hu. Ez a szám magáért beszél – a lerakókba és égetőkbe kerülő kommunális hulladék jelentős részét a pelenkák teszik ki. Egy friss nemzetközi adat szerint Hollandiában például az összes kommunális hulladék 5%-át az eldobott pelenkák adják zoldovezet.info, és ez az arány hazánkban is hasonló nagyságrendű lehet.

Mi lesz a használt pelenkákkal?

Jelenleg Magyarországon (és a világ legtöbb országában) a használt eldobható pelenkák nagy része hulladéklerakóba kerül vagy szemétégetőkben végzi hasznositsd.hu. Újrahasznosításuk itthon egyelőre nem megoldott – nincs külön begyűjtő rendszer vagy újrafeldolgozó üzem a pelenkáknak. A pelenkák jelentős része kommunális hulladékként a vegyes szemétbe kerül, onnan pedig a lerakóba vagy az égetőbe jut. Mindkét út problematikus:

  • Lerakás (szeméttelep): A modern szeméttelepeken a lerakott hulladék oxigéntől elzárt környezetben van, ezért az biológiailag szinte nem bomlik le. Az eldobható pelenkák műanyag- és vegyi anyag tartalma miatt amúgy is nagyon lassan bomlana – becslések szerint egy ilyen pelenka lebomlása 4-500 évig is eltarthat! Ráadásul a bennük lévő biológiai tartalom (széklet, vizelet) bomlása során metángáz szabadulhat fel, ami üvegházhatású és súlyosbítja a klímaproblémát. A lerakókba temetett több tízezer tonna pelenka tehát évszázadokra ott maradó, potenciálisan szennyező anyagtömeg.

  • Égetés: A pelenkákat olykor kommunális hulladékégetőkben semmisítik meg. Ebben az esetben a nagy nedvességtartalom miatt extra energia kell az égéshez, és a folyamat során káros anyagok (pl. hamu, füstgázok) keletkezhetnek. Előnye ugyan, hogy csökken a hulladék térfogata, és az égéshő energiatermelésre felhasználható, de sajnos a pelenkákból ilyenkor is marad vissza salakanyag, amit lerakóba kell vinni. (Japánban – mivel nagyon kevés a lerakóhely – szinte az összes használt pelenkát elégetik unicharm.co.jp, de ez csak tűzoltás: a probléma gyökerét nem oldja meg.)

A pelenkahulladék azért is különösen kényes, mert egészségügyi kockázatot is hordoz: a baba székletével potenciálisan kórokozók kerülhetnek a szemétbe. Ideális esetben a szilárd székletet még a pelenka kukába dobása előtt le kellene öblíteni a WC-be, de a gyakorlatban ezt a szülők többsége nem teszi meg. Így a használt pelenkák technikailag fertőzésveszélyes hulladéknak is tekinthetők. Ennek ellenére jelenleg nincs külön szelektív gyűjtése – a kényelem érdekében fizetünk tehát e rejtett kockázattal is.

Összefoglalva: a ma eldobott pelenkák jellemzően lerakókban halmozódnak vagy elégetésre kerülnek, miközben évszázadokig megmaradó műanyag hulladékot és környezeti terhelést jelentenek. Újrahasznosításuk egyelőre gyerekcipőben jár – de ahogy látni fogjuk, vannak már ígéretes próbálkozások.

Hogyan csökkenthető a pelenkahulladék?

A pelenkák okozta hulladékhegy láttán adódik a kérdés: mit tehetünk, hogy kevesebb szemét keletkezzen? Szerencsére több lehetőség is van a hulladékcsökkentésre – igaz, egyik sem annyira kényelmes, mint a hagyományos eldobható pelusok használata. Íme néhány megoldás:

  • Mosható pelenkák: A régi korok megoldása ma modern formában tér vissza. A textilből készült, mosható pelenkák új generációja sokkal felhasználóbarátabb, mint a nagyszüleink idejében használt „pólyák” vagy gumibugyik. Ma már többféle szabványosított, könnyen kezelhető textilpelenka-rendszer kapható (all-in-one, csónakos, zsebes pelenkák stb.), amelyek patentokkal, tépőzárral működnek, és mosógépben moshatók. Egy ilyen újrafelhasználható pelenka készlet kb. 20–30 darabból áll, és egy babánál elegendő lehet a teljes pelenkás időszakra – szemben az eldobhatókkal, amiből ezerszám kell vásárolni. Így drasztikusan csökken a szemét mennyisége. Ráadásul anyagilag is megtakarítást jelenthet: egy számítás szerint napi 6-7 eldobható pelenkával kalkulálva akár félmillió forintot is elkölt egy család egy gyerek pelenkáira, míg mosható pelenkákkal ennek töredékéből megoldható a három év index.hu. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a mosható pelenkák használata esetén a mosás és szárítás is környezetterheléssel jár (víz- és energiafogyasztás). Ahhoz, hogy valóban környezetkímélőbb legyen, érdemes alacsony hőfokon, energiatakarékos programmal mosni, a mosógépet mindig tele tölteni, és lehetőleg kerülni a gépi szárítást. Így a textilpelenkák ökológiai lábnyoma jóval kisebb lehet az eldobhatókénál. Több európai országban – például Hollandiában és az Egyesült Királyságban – még közösségi textilpelenka-mosodai programok is indultak: egyes bölcsődékben bevezették a mosható pelenkát úgy, hogy a használt darabokat begyűjtik, egy központi mosodában kimosnak, és tisztán kapják vissza az intézmények. Ez leveszi a többletterhet a szülőkről és gondozókról, és hatékony rendszert teremt a hulladékcsökkentésre.

  • Biológiailag lebomló/komposztálható pelenkák: Az utóbbi években megjelentek olyan ökopelenkák, amelyek természetes, lebomló anyagokból (pl. növényi rostokból) készülnek, minimalizálva a műanyag összetevőket. Ezek elvileg komposztálhatók – de csak ipari komposztáló körülmények között. Sajnos, ha egy „lebomló pelenka” a sima szemétbe kerül, oxigén híján alig bomlik le gyorsabban, mint hagyományos társai. A fejlett hulladékgazdálkodású országokban vannak már kísérleti projektek a pelenkák külön gyűjtésére és komposztálására. Az USA-ban például a TerraCycle cég indított egy programot, amelyben a szülők visszaküldhetik az általuk gyűjtött használt pelenkákat speciális dobozokban; ezeket ipari komposztáló létesítményekben dolgozzák fel, a lebomló anyagokat pedig pl. autópályák melletti növényültetésekhez használják fel raketa.hu. Hasonló kezdeményezések még gyerekcipőben járnak, de azt mutatják, hogy megfelelő infrastruktúrával a pelenkák szerves része komposzt formájában visszaforgatható lehetne a körforgásba.

  • Gyorsabb szobatisztaságra nevelés: Bár minden gyerek más ütemben fejlődik, némi tudatossággal a szülők is segíthetnek abban, hogy a kicsi minél hamarabb búcsút mondhasson a pelenkának. A korai bilire szoktatás vagy az ún. „kommunikációs előpelusozás” (elimination communication) módszere ugyan extra figyelmet igényel, de sikeres alkalmazásával hónapokkal lerövidíthető a pelenkázós időszak. Minden egyes nappal, amivel hamarabb lesz a gyerek szobatiszta, rengeteg eldobható pelenkát és szemetet spórolunk meg. Persze ez a módszer sem való mindenkinek, de érdemes tudni, hogy létezik ilyen lehetőség is a hulladék csökkentésére.

Összességében a legnagyobb hatást a mosható pelenkákra való részleges vagy teljes átállás jelenti. Ha például csak otthon, hétvégenként vagy épp a nyári melegben használunk textilpelenkát, már azzal is sok kilogrammnyi hulladékot kerülhetünk el. Emellett az új pelenkafajták (lebomló/komposztálható típusok) és az ezekhez kapcsolódó innovatív hulladékkezelési megoldások szintén fontosak lehetnek a jövőben a pelenkás szemét mennyiségének visszaszorításában.

Nemzetközi példák a pelenkahulladék kezelésére

Más országokban is felismerték az eldobható pelenkák jelentette problémát, és többféle megoldással kísérleteznek. Lássunk néhány érdekes nemzetközi példát:

Hollandia: körforgásos program és pelenkagyár

Hollandiában átfogó program indult a pelenkahulladék csökkentésére. A holland Infrastruktúra és Vízügy Minisztérium egy Circular Diaper Program nevű kezdeményezést vezet, melynek fő célja 2027 végéig 20%-kal csökkenteni az egyszer használatos pelenkákból származó hulladék mennyiségét zoldovezet.info. Hollandiában jelenleg is komoly arányt képvisel ez a hulladéktípus (a kommunális lerakókba és égetőkbe kerülő szemét 5%-a pelenka), ezért országos szinten keresnek megoldásokat. Az egyik irány a megelőzés és újrahasználat: támogatják a mosható pelenkák használatát, például a már említett bölcsődei textilpelenka-programokkal. A másik fő irány az újrahasznosítás fejlesztése. Hollandiában épült meg az egyik első kísérleti pelenka-újrafeldolgozó üzem: Nijmegen város közelében, Weurt településen az ARN nevű hulladékkezelő cég egy új technológiát vezetett be. Ebben a rendszerben a begyűjtött használt pelenkákat és hasonló higiéniai termékeket magas hőmérsékleten, nyomáson gőzölik (250 °C-on, 40 bar nyomáson), hogy sterilizálják és szétbontsák az anyagokat recyclediapers.com. Ezután szétválasztják a műanyag komponenseket (fólia, műanyag pelenkatest) a szerves anyagoktól. A kinyert műanyagokat újra feldolgozzák, például ipari műanyagalapanyag lesz belőlük, a szerves anyagokat pedig fermentálják (akár szennyvíziszappal keverve), amiből biogázt és komposztot nyernek. A holland pilot-üzem kapacitása egyelőre a keletkező pelenkamennyiség töredékét fedi, de már bizonyította, hogy technikailag lehetséges a pelenkák körforgásos feldolgozása. Hollandiában emellett kísérleteztek kreatív újrahasznosítással is: volt olyan projekt Nyugat-Walesben (brit együttműködéssel), ahol 100 ezer darab használt pelenka műanyag szálas darálékát aszfaltba keverve építettek újjá egy útszakaszt. Az efféle innovációk mind a hulladéklerakó helyett hasznos anyaggá alakítják át a pelusokat. A holland kormány hosszabb távon azt szeretné, ha európai uniós szinten is születnének döntések a pelenkahulladék visszaszorítása érdekében.

Japán: égetés helyett újrahasznosítási forradalom

Japánban a magas népsűrűség és korlátozott hely miatt a hulladék nagy részét – így a pelenkákat is – elégetik. Jelenleg a használt pelenkák közel 100%-a égetőbe kerül unicharm.co.jp, ami csökkenti a szeméttelepi terhelést, de az erőforrások kárbaveszését jelenti. A japánok azonban technológiai újításokkal próbálnak ezen változtatni. 2022-ben az Unicharm nevű nagy pelenkagyártó cég kidolgozott egy eljárást a pelenkák fertőtlenítésére és anyag szerinti szétválasztására ózonkezeléssel. Ennek nyomán 2024 áprilisában a délnyugat-japán Kjúsú régióban elindult a világon az első, használt pelenkákból készült, „horizontális újrahasznosítású” (vagyis újra pelenkává alakított) termék forgalmazása english.kyodonews.net. Az újrahasznosított csecsemőpelenkákat 68 üzletben kezdték árusítani, bizonyítva, hogy megfelelő tisztítási technológiával a pelenka → pelenka körforgás is megoldható. Az Unicharm először a felnőtt inkontinencia-pelenkáknál próbálta ki a módszert – kórházakban és idősek otthonaiban már 2022-től használtak újrafeldolgozott pelenkákat kísérleti jelleggel. A technológia lényege, hogy a begyűjtött pelenkákat fertőtlenítik (ózon segítségével), rostokra bontják, kimossák, majd a tiszta cellulózrostból és műanyag komponensekből új pelenka-alapanyag készül. A japán példa azt mutatja, hogy kellő ipari innovációval a pelenkák zártláncú újrahasznosítása sem elérhetetlen. Persze a mai napig igaz, hogy a japán pelenkák döntő többsége még a hulladékégetőkben hamvad el, de a jövőben ez fokozatosan változhat, ha az újrahasznosított pelenkák piaca bővül.

Kanada: úttörő vállalkozások és tervezett városok

Kanada is érdekelt a probléma megoldásában, hiszen a nagy területű ország viszonylag kis népességgel is hatalmas pelenkahulladékot termel. Évente kb. 1,5 milliárd darab eldobható pelenkát dobnak ki Kanadában nestandsprout.ca, ami tetemes mennyiségű szemét. Már a 2000-es évek elején feltűntek kanadai cégek, amelyek a pelenkák újrahasznosításával kísérleteztek. A Knowaste nevű vállalat volt az egyik úttörő: ez a kanadai cég építette Angliában az első pelenka-újrahasznosító üzemet 2011-ben. A Birmingham közelében létesült üzemben a használt pelenkákat előbb sterilizálták és anyagfajták szerint szétválogatták, majd a műanyag részekből újrahasznosított műanyag termékeket gyártottak (például műanyag tetőcserepet), a szerves anyagokat pedig elégették elektromos áram termelése céljából naturcsalad.blogspot.com. Az üzem évi 36 000 tonna pelenkát volt képes feldolgozni, amivel egy kisebb város pelenkahulladékát tudta eltüntetni. Bár ez az éves angliai 800 000 tonnás pelenkahulladéknak csak egy töredéke, a technológia bebizonyította, hogy ipari méretekben is lehet a pelenkákat értékes anyagokra bontani. Kanadában magában is folynak kisebb léptékű kezdeményezések – például egyes városokban tervezik, hogy az organikus hulladékgyűjtő programba bevonják a lebomló pelenkákat is. Sőt létezik már kanadai startup, amely a felhasznált pelenkákból építőipari alapanyagot (szigetelőanyagot) kísérletezik ki. Emellett Tom Szaky, egy magyar származású vállalkozó által alapított TerraCycle cég (amely világszerte ismert az újrahasznosítási innovációiról) Észak-Amerikában is indított pelenka-visszagyűjtő programokat. Összességében Kanada a hagyományos hulladékkezelés (lerakás/égetés) mellett a vállalkozói szellemre és új ötletekre támaszkodva keresi a megoldást a pelenkahegyek felszámolására.

(Természetesen más országokban is találunk példákat: az Egyesült Királyságban kormányzati ösztönzőkkel próbálták népszerűsíteni a mosható pelenkákat, miközben ott is megjelentek újrahasznosító üzemek; Ausztráliában és Olaszországban is indultak kísérleti programok a pelenkák feldolgozására. A probléma tehát globális, és egyre többfelé ismerik fel a kezelésének szükségességét.)

Érdekesség: űrhajósok „űrpelenkái” és sorsuk az űrben

Végül egy kis érdekesség a téma kapcsán: nem gondolnánk, de űrhajósok is használnak pelenkát bizonyos helyzetekben. A NASA-nál Maximum Absorbency Garment (MAG) néven ismert eszköz lényegében egy speciális, felnőtt méretű pelenka, amelyet az űrhajósok űrséták alkalmával, valamint felszállás és leszállás közben viselnek, amikor hosszú órákig nincs lehetőségük a vécé használatára. Ez az „űrpelenka” egy nagyon nagy nedvszívó képességű anyagot, nátrium-poliakrilát szuperabszorbens polimert tartalmaz, amely a vizeletet azonnal megköti és gél állagúvá változtatja spinoff.nasa.gov. Így a MAG viselése közben az űrhajós száraz marad, és a folyékony hulladék szilárd zseléként tárolódik a rétegek között.

Mi történik azonban a használt űrpelenkákkal odafönt? Az ISS (Nemzetközi Űrállomás) fedélzetén nincs mosógép – sem a ruhákat, sem a pelenkákat nem mossák, hanem egy használat után kidobják őket vice.com. A levetett piszkos ruházatot és egyéb hulladékot az űrállomáson műanyag zsákokba csomagolják, és egy teherűrhajó (pl. a Progressz vagy Cygnus cargo) rakterébe gyűjtik. Amikor ez a teherűrhajó megtelik szeméttel, lekapcsolódik az űrállomásról és visszatér a Föld légkörébe – ahol a légkör súrlódásától elégeti az összes hulladékot (gyakorlatilag mesterséges „hullócsillagként” elég a szemét). Vagyis az űrhajós pelenkák végeredményben elhamvadnak a magasban, nem szennyezve tovább a bolygót. (Egészen extrém esetben – például ha a visszaúton meghibásodik az űrkapszula vécéje – előfordulhat, hogy a hazatérő űrhajósoknak a földi landolásig is pelenkát kell viselniük. Ilyen történt például egy SpaceX Crew Dragon missziónál 2021-ben, amikor a legénységnek pelenkában kellett kibekkelnie pár órát a leszállásig a WC hiba miatt. Szerencsére az ilyen incidens ritka, és a használt pelenkák ilyenkor is a Földre kerülve szakszerűen ártalmatlanításra kerülnek.)

Az űrben használt pelenkák fejlesztése egyébként a földi pelenkaiparra is hatással volt: a NASA által az 1980-as években szabadalmaztatott szuperabszorbens technológiát később a babapelenka-gyártók is átvették spinoff.nasa.gov. Így elmondható, hogy a modern eldobható pelenkák részben az űrkutatás melléktermékeként váltak olyan hatékonnyá, amilyennek ma ismerjük őket. Az viszont már a mi felelősségünk, hogy e csúcstechnológiás, de egyszer használatos termékek ne fullasszák hulladékba a bolygónkat. A megoldás kulcsa a tudatosság: ha kevesebbet használunk belőlük, okosabban kezeljük a keletkező hulladékot, és ahol lehet, fenntartható alternatívákra váltunk, akkor a jövő nemzedékei számára is élhetőbb környezetet hagyhatunk magunk után – kevesebb pelenkakupaccal.

Források:

  • Központi Statisztikai Hivatal adatok; Telex – “Minden eddiginél kevesebb gyerek született 2024-ben” (2025) telex.hu

  • Hasznositsd.hu – “Hogyan legyünk környezettudatos szülők?” hasznositsd.hu

  • Zöld Hang – “Egy gyereknek közel félmillió forint a pelenkaköltsége” zoldhang.hu

  • Greendex – “Használt pelenkák a főutakon” greendex.hugreendex.hu

  • Gyerekmosoly.hu – “5 megdöbbentő szám a baba első évéből” gyerekmosoly.hu

  • Diaper.hu – “Mekkora és mennyi pelenka kell egy újszülöttnek?” diaper.hu

  • Index.hu – “Mennyi pelenkát használ el egy gyerek három év alatt? Tizenkettőt!” index.hu

  • Zöldbolt/Tudatos Vásárló – “A mosható pelenka 40%-kal csökkenti a környezetterhelést” zoldbolt.hu

  • Zöldövezet Társulás – Holland „Circular Diaper Program” beszámoló zoldovezet.infozoldovezet.info

  • Kyodo News – “World's 1st recycled diapers go on sale in Japan” english.kyodonews.net

  • Unicharm (Japán) – “Nearly all used diapers are burned as garbage” unicharm.co.jp

  • Naturcsalad.hu – “Megoldja-e a szemét problémát az eldobható pelenkák újrahasznosítása?” naturcsalad.blogspot.com

  • NASA spinoff – “Eco-Friendly Bio Breaks” (MAG pelenka technológia) spinoff.nasa.gov

  • VICE – “Why Astronauts Burn Their Dirty Underwear” (ISS hulladékkezelés) vice.com

 

 



Gyakori hulladékok

Papír hulladék Műanyag hulladék Fehér üveg hulladék Fém hulladék Elektronikai hulladék Színes üveg hulladék Szárazelem hulladék Zöld hulladék Építési és bontási hulladék

 

(x) Reklám

Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
 


Webfejlesztés   Szoftverfejlesztés   Digitális marketing   -   TIDYMAN.hu

 

(x) Reklám

 

 


használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...

 

(x) Reklám

Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!

 

Hulladékok szelektálása

A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása


Termékdíj és Hulladékhasznosítási Főosztály

A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/


TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért!

http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.


Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés - FKF

https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés


Hulladekvadasz.hu: Hulladék témájú hírportál

https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!


Hulladéknaptár

Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/


Bélyegző készítés Budapesten azonnal, rendelés ONLINE is. COLOP, TRODAT, TRAXX bélyegző és kellékek teljes palettával a StampMax-ban.

Bélyegző készítés Budapesten

 


 


MTI
2003-óta tájékoztatjuk, hogy mit is jelent a szelektív hulladékgyűjtés és mit, hogyan és hol gyűjtsünk szelektíven