kreatív újrahasznosítás és fenntarthatóság a 3D nyomtatás világában
A 3D nyomtatás technológiája robbanásszerű fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedben. Egyre több hobbi felhasználó és vállalkozás használ 3D nyomtatót prototípusgyártásra, alkatrészek előállítására vagy akár művészi projektekhez. Azonban a 3D nyomtatás egyik kevésbé látványos mellékterméke a filamentdob, ami gyakran a szemétben végzi.
A legtöbb filament (pl. PLA, PETG, ABS) műanyag spulnira van feltekerve, és egy-egy tekercs elhasználása után a műanyag dob már nem tölti be eredeti funkcióját. Mivel ezek általában nem újratölthetők, a felhasználók évente akár több tucat dobot is kidobhatnak, ami jelentős mennyiségű műanyag hulladékot eredményez.
Egyre többen ismerik fel, hogy a filamentdobok praktikus, újrahasznosítható alapanyagok. A képen is látható megoldás – ahol egy régi PLA dob hosszabbító tárolóként funkcionál – egyszerre praktikus és környezettudatos.
További kreatív újrahasznosítási ötletek filamentdobokhoz:
Kábeldob (pl. hosszabbítókhoz, LED szalaghoz)
Virágcserép vagy fűszernövény tartó
Asztali tároló (csavaroknak, szerszámoknak, írószereknek)
Mini forgatható alkatrész-tároló (DIY projektként)
Gyerekeknek „kormánykerék” játéknak
A 3D nyomtatás, vagy más néven additív gyártás, rétegről rétegre építi fel a tárgyakat digitális modell alapján. Ez lehetővé teszi az egyedi gyártást, gyors prototípusozást és akár olyan formák létrehozását is, amit hagyományos technológiával lehetetlen lenne legyártani.
Ma már az ipartól kezdve a gyógyászatig rengeteg területen használják:
Egyedi fogszabályzók, implantátumok
Autó- és repülőgépipari alkatrészek
Építészeti modellek
Oktatási eszközök és interaktív tananyagok
Művészeti és design tárgyak
A környezettudatosság jegyében egyre több gyártó kínál újrahasznosított alapanyagból készült filamenteket. Ezeket általában feldarált hibás nyomatokból, gyártási hulladékból vagy akár használt PET palackokból készítik.
Sőt, a hibás vagy selejtes nyomatok is visszaforgathatók! Léteznek asztali extrúderek (pl. Filabot, ReDeTec), amelyekkel az otthon keletkezett hulladékot új szállá lehet alakítani. Ezzel nemcsak pénzt spórolhatunk, hanem csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat is.
A 3D nyomtatás fantasztikus technológia, de nem mentes a környezeti hatásoktól. Épp ezért fontos, hogy felelős felhasználóként újrahasznosítsuk a keletkező hulladékot, legyen szó filamentdobról vagy nyomtatási selejtről. Egy kis kreativitással és tudatossággal sokat tehetünk a fenntartható jövőért – és még pénzt is spórolhatunk!
(x) Reklám
Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
Webfejlesztés Szoftverfejlesztés Digitális marketing - TIDYMAN.hu
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
(x) Reklám
Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!
Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/