Szelektív hulladékgyűjtés hőskora Magyarországon

Szelektív hulladékgyűjtés - Szelektív.hu | 2025-05-02 09:19:09

A mai fiataloknak természetes, hogy külön gyűjtjük a papírt, fémet, üveget és műanyagot, de kevesen tudják, hogy ennek gyökerei évtizedekkel ezelőttre nyúlnak vissza. A MÉH, azaz a Melléktermék- és Hulladékhasznosító Vállalat a 20. század második felében a magyarországi szelektív hulladékgyűjtés úttörője volt. Ebben a nosztalgikus hangvételű visszatekintésben áttekintjük a MÉH történetét, működését és örökségét – hogyan indult, mit gyűjtött, milyen ösztönzőkkel és szlogenekkel mozgósították az embereket, miért volt ez fontos a gazdaságnak és a környezetnek, és mi történt a rendszerrel a rendszerváltás után.



(x)

A MÉH vállalat megszületése és fénykora

A MÉH vállalatot 1950-ben hozták létre, nem sokkal a második világháború után (hu.wikipedia.org) (hvg.hu). Ekkoriban Magyarország nagyszabású iparosításba kezdett, viszont nyersanyagszegény ország lévén óriási szükség volt minden újrahasznosítható anyagra (hvg.hu). A nehézipar fellendítéséhez – Rákosi Mátyás híres utópiáját követve, miszerint „Magyarország a vas és acél országa lesz”minden fémhulladék és egyéb anyag összegyűjtése stratégiai fontosságúvá vált (intermetal.hu). Kezdetben a MÉH a Tollkereskedelmi Vállalat egyik főosztályaként működött, majd 1950-ben önálló egyesüléssé alakult (hvg.hu). A rövidítés – MÉH – hamar köznyelvi fogalommá vált, és a vállalat neve idővel a hulladékátvevő telepek szinonimája lett (hu.wikipedia.org).

Az 1960-as évektől a MÉH működését egy nagy vállalatcsoport, ún. nyersanyag-hasznosító tröszt keretében szervezték tovább. Több regionális tagvállalatot hoztak létre, amelyek országszerte hálózatot alkottak (hvg.hu). A csúcson, a nyolcvanas évek közepére 6 tagvállalat maradt, mintegy 200 telephellyel és 6000 dolgozóval (hvg.hu). Ez jól mutatja, milyen jelentős méretű szervezetről volt szó. A MÉH fénykorában évente elképesztő mennyiségű hulladékot gyűjtöttek be: az aranykorban évi 60 ezer tonna vashulladék és közel 30 ezer tonna papírhulladék gyűlt össze a telepeken (index.hu). Ezek az anyagok aztán hazai üzemekben kerültek feldolgozásra, részben pótolva az importot és hozzájárulva a szocialista gazdaság nyersanyag-ellátásához.

Mit gyűjtöttek a MÉH-telepeken?

A MÉH megalakulásától fogva különféle anyagok szelektív begyűjtésével foglalkozott, lényegében azt nyújtva, amit ma hulladék-újrahasznosításnak hívunk. A legfontosabb kategóriák a fémhulladék – ezen belül vas és színesfémek –, a papírhulladék, valamint a textilhulladék (rongyok, szövetek) voltak (hvg.hu). Emellett számos egyéb hulladékot is átvettek, ami újrahasznosítható volt. Ide tartozott például az üveg (törött üveg, hulladéküveg), bár az üvegpalackok visszaváltása külön rendszeren – a betétdíjas üvegvisszaváltáson – keresztül is működött. A MÉH gyakorlatilag minden olyan mellékterméket átvett, amit újra fel lehetett dolgozni vagy hasznos nyersanyaggá lehetett alakítani.

Külön érdekesség, hogy a MÉH nem állt meg a papírnál és fémnél: még meglepőbb anyagokat is gyűjtöttek. Például emberi hajat is begyűjtöttek – igaz, ezt kizárólag exportra, parókakészítés céljából. A hetvenes években évente mintegy 240 tonna emberi haj gyűlt össze Magyarországon, amit külföldre szállítottak paróka-alapanyagnak (index.hu). Ugyanígy a vágóhídi és kórházi csontokat sem hagyták veszendőbe menni: évente mintegy 1500 tonna csontot gyűjtöttek be, amelyekből a Budapesti Vegyiművekben enyvet (ragasztót) főztek – főleg exportra –, illetve a csontőrleményt takarmányozásban és műtrágya készítéséhez hasznosították (index.hu). A rongyokat és textilhulladékot is gyűjtötte a MÉH, ezeket egy külön Textilmaradék és Fonalosztályozó Vállalat dolgozta fel géptisztító rongyokká, amire szintén nagy igény volt. Sőt, a len- és kenderrongy volt a kor legjobb minőségű papírjainak – például cigarettapapír és bankjegypapír – alapanyaga (index.hu). Látható, hogy a MÉH tevékenysége messze túlmutatott a mai értelemben vett szelektív hulladékgyűjtésen: valóban szinte minden újrahasznosíthatót összeszedtek, a tollpihétől a fémforgácsig, a hulladék textiltől a használt gépalkatrészig.

Ösztönzők: anyagi jutalom, versenyek és propaganda

Mivel a MÉH által kínált felvásárlási árak meglehetősen alacsonyak voltak, pusztán anyagi alapon nehéz lett volna rávenni a lakosságot a gyűjtésre (hu.wikipedia.org). A hatóságok ezért különféle ösztönzőkkel és agitációs fogásokkal éltek, hogy az emberek kedvet kapjanak a hulladék gyűjtéséhez (hu.wikipedia.org). Természetesen minden leadott kilo gramm papírért, vasért vagy egyéb anyagért járt némi pénz a beszolgáltatónak – gyerekeknek ez zsebpénz-kiegészítés, felnőtteknek kisebb anyagi ösztönzés volt. Ám önmagában a pár filléres vagy forintos összegek nem mozgatták meg eléggé az embereket, így az anyagi jutalmazás mellett a versengés szellemét és a közösségi elismerést is bevetették.

Az 1960-as és 1970-es években például évente rendeztek iskolai papírgyűjtő versenyeket az általános iskolákban (hu.wikipedia.org). Ilyenkor az osztályok versengtek, ki tud több mázsa újságpapírt, használt füzetet, könyvet összegyűjteni. Sokan emlékezhetnek rá, hogyan hordták össze a diákok a szülőktől és szomszédoktól összekért újságkötegeket, kartonokat az iskola udvarára. Az eredményhirdetéskor pedig nemcsak taps járt a győztes osztálynak, hanem gyakran oklevél, esetleg kisebb jutalmak (például kirándulás vagy torta) is. Ez a hagyomány egyébként több helyen máig él – még a 2020-as években is találunk iskolákat, ahol tavasszal és ősszel papírgyűjtési akciót tartanak a diákok (hu.wikipedia.org).

Nemcsak az iskolák versenyeztek: a pionírok mozgalma (az úttörők) számára is fontos feladat volt a hulladékgyűjtés. Úttörőcsapatok, ifjúsági szervezetek gyakran szerveztek vas- és papírgyűjtő akciókat, és büszkén számoltak be róla, ha rekord mennyiséget sikerült összeszedni. Sok családban pedig bevett szokás lett a „MÉH-be járás” – akár havonta egyszer elvinni a felhalmozott újságpapírt, fém ócskavasat a telepre egy kis zsebpénz reményében. A hulladékgyűjtés így közösségi élménnyé és hazafias kötelességgé is vált a propaganda révén, nem pusztán anyagi tranzakcióvá.

Szlogenek és plakátok a korszakból

A korabeli hatóságok ütős jelszavakkal és plakátokkal igyekeztek mozgósítani a lakosságot a MÉH számára. A leghíresebb szlogen az 1950-es évekből származik, és sokak fülében máig ismerősen cseng:

„Gyűjtsd a vasat és a fémet, ezzel is a békét véded!”

Ez a rövid versike lényegre törően kapcsolta össze a hulladékgyűjtést a hazafiassággal: azt sugallta, hogy aki leadja a használt vasdarabokat, fémhulladékot, az bizony a béke ügyét szolgálja. A plakátokon gyakran mosolygó úttörők vagy munkások voltak láthatók, amint lelkesen gyűjtik az ócskavasat, hátterükben gyárkéményekkel vagy épp egy öt éves terv jelszavaival. Az egyik 1951-es plakáton például egy vörös nyakkendős fiú emel magasba egy darab vasat, alatta pedig ott díszeleg ugyanez a híres szlogen (regigyor.hu). A propaganda grafikusai igyekeztek derűs, optimista hangulatot sugározni – a hulladékgyűjtés nem nyűg volt, hanem vidám kötelesség, amit örömmel teljesít minden hazafias polgár.

Nem csak a plakátok, de a rádió, újságok és filmhíradók is tele voltak hulladékgyűjtést népszerűsítő üzenetekkel. Gyakran közölték, melyik város vagy járás mennyi vasat gyűjtött egy-egy kampány során. Például 1953-ban a Győr-Sopron megyei hírlap beszámolt róla, hogy a helyi iskolások tonnaszám hordták a vasat a MÉH telepekre (regigyor.hu). Az ilyen hírek dicsőséget hoztak a közreműködőknek és további gyűjtésre buzdították a többieket. A korszak jelszavai között megjelent az újrahasznosítás fontossága is, bár akkoriban ezt inkább gazdasági szükségszerűségként, semmint környezetvédelmi kötelességként kommunikálták.

Miért volt fontos az újrahasznosítás?

Felmerülhet a kérdés, miért tulajdonítottak ekkora jelentőséget a hulladék összegyűjtésének a szocializmus évtizedeiben. Ennek több oka is volt:

  • Gazdasági szempontok: Mivel Magyarország szűkösen állt nyersanyagokból, a hazai hulladék újrafeldolgozásával rengeteget lehetett megtakarítani népgazdasági szinten (index.hu). Amit sikerült begyűjteni és itthon feldolgozni, azt nem kellett drága valutáért importálni. A vas- és fémhulladék beolvasztásával acélt és más fémeket nyertek, a papírhulladékból újrapapír és csomagolóanyag készült, a textilhulladékból tisztítórongy vagy papíralapanyag. Egy 1966-os újságcikk megjegyezte, hogy a Budapesti MÉH éves forgalma meghaladta a negyedmilliárd forintot, és például jelentős mennyiségű ezüstöt sikerült visszanyerniük, amivel 58 ezer dollár értékű importot váltottak ki (index.hu). Ezek hatalmas összegek voltak akkoriban. Tehát a hulladékgyűjtés hozzájárult a nemzetgazdaság önellátásához és csökkentette az ország függését a külső nyersanyagforrásoktól.

  • Környezetvédelmi szempontok: Bár a környezetvédelem fogalma nem volt annyira előtérben, a MÉH tevékenysége kétségkívül csökkentette a hulladék mennyiségét a környezetben. Ami begyűjtésre került, azt nem kellett szemétlerakóba tenni vagy elégetni. Budapesten már a hatvanas években gondot okozott, hogy telítődtek a régi agyagbányák helyén kialakított szemétlerakók, és keresték a megoldást az egyre növekvő szemét elhelyezésére (index.hu). A MÉH által összegyűjtött anyagok egy része ilyen formán nem szennyezte tovább a környezetet. Persze a korszakban az újrahasznosítás fő hajtóereje a gazdaság volt, de mellékhatásként a természet is nyert vele, hiszen kevesebb nyersanyagot kellett kitermelni (pl. ércek bányászata, fa kivágása a papírhoz), és kevesebb hulladék került a lerakókba. Mondhatjuk, hogy a MÉH tevékenysége a maga idejében hozzájárult egy fenntarthatóbb gazdálkodási gyakorlathoz, még ha ezt akkoriban nem is így nevezték.

Hogyan lehetett leadni a hulladékot?

Felmerülhet, hogy a gyakorlatban miként zajlott a hulladék beszolgáltatása a MÉH részére. Két fő forrásból érkezett az anyag: a lakosságtól és az ipari/intézményi szereplőktől.

  • Lakossági begyűjtés: Bár ma megszoktuk a házhoz menő szelektív gyűjtést, a szocializmus idején a lakosságnak kellett elvinni a hulladékot a gyűjtőhelyre. A városokban és falvakban MÉH-átvevő telepek hálózata működött, ahova bárki betérhetett a leadni kívánt holmival. Ezek a telepek jellegzetes látványt nyújtottak: udvarukon bálázott papírhalmok, felstószolt fémhordók, autóroncsok, kis műhelyek, ahol mérlegelték és átvették a behozott anyagokat. A leadás egyszerű volt: az ember behozta például a megunt újságokat vagy a tönkrement biciklivázat, a MÉH dolgozója pedig mérlegen lemérte és az aktuális felvásárlási ár szerint fizetett érte néhány forintot. Így alakult ki sok családban a rutin, hogy bizonyos időközönként „lemegyünk a MÉH-be” – akár gyalog, babakocsival tolva a papírköteget, akár kézikocsival húzva a vasat. Ez amolyan másodállás vagy mellékes kereseti lehetőség is volt: egyesek kifejezetten járták az utcákat lomok után kutatva, hogy aztán a MÉH-ben pénzre váltsák a talált holmit. Ez a jelenség a mai napig ismerős lehet – gondoljunk a fémhulladék-gyűjtőkre –, de akkoriban sokkal általánosabb és elfogadottabb volt.

  • Ipari és intézményi begyűjtés: A másik fő forrás az üzemek, gyárak, hivatalok voltak. A nagyvállalatoknál keletkező fémforgács, selejt vasanyag, papírhulladék stb. rendszerint szervezetten a MÉH-hez került. Sok helyen belső gyűjtést tartottak, majd teherautóval szállították el a felhalmozott hulladékot a MÉH valamelyik feldolgozó telepére. Például a nyomdákban összegyűlt papírnyesedéket, vagy a gépgyárakban keletkezett fémforgácsot a MÉH elszállította és újrahasznosította. Az állami vállalatoknak is érdekük volt ez, hiszen a MÉH fizetett a hulladékért (igaz, nem túl sokat), de még fontosabb, hogy így körforgásban maradtak az anyagok a gazdaságban. Külön telephelyek foglalkoztak bizonyos anyagokkal: például a textilhulladékokat egy specializált üzem osztályozta (index.hu), a fémet pedig bálázták, válogatták, majd küldték az olvasztóba.

Érdekes módon a MÉH-telepek nem csak a hulladék leadásáról szóltak, hanem vásárlási forrásként is szolgáltak a lakosság számára. Gyakran előfordult, hogy barkácsolók, építkezők betértek egy MÉH-telepre, hogy hasznosítható anyagokat vásároljanak olcsón. A tapasztalatok szerint leginkább a haszonvasat keresték (például építkezéshez egy-egy vasgerendát, szögeket, csöveket), de népszerűek voltak a MÉH-nél a tévéantennák készítéséhez használható fémrudak is (index.hu). Magyarán a MÉH egyfajta újrahasznosított alapanyag-piacként is működött: ami egyik oldalon hulladék, a másikon kincs lehetett. Ez a fajta spontán újrahasználat a szűkös gazdaság kényszereiből fakadt, és jól példázza a körforgásos gazdálkodás elvét.

Érdekességek a MÉH történetéből

A MÉH működésének hosszú évei alatt számos érdekes adat és történet halmozódott fel. Íme néhány figyelemreméltó érdekesség:

  • A „MÉH” szó beépült a nyelvbe: A MÉH Vállalat neve köznevesült – mind a mai napig MÉH-telepnek nevezik a hulladékátvevő helyeket, még ha azokat már rég nem így hívják hivatalosan (hu.wikipedia.org). Sokan ma is azt mondják, „elviszem a MÉH-be a rozsdás biciklit”, pedig lehet, hogy egy magáncég telephelyéről van szó.

  • Óriási mennyiségek mozgása: A szocializmus évtizedeiben a szervezett hulladékgyűjtés csúcsra járatva működött. Évente 60 000 tonna vas és 30 000 tonna papír is összegyűlt országosan a MÉH telepein a rendszer csúcsidőszakában (index.hu). Összehasonlításképp: ez több száz teljesen megrakott tehervonatnyi hulladékot jelent, amit újra feldolgoztak.

  • Haj és csont is a MÉH-hez került: Nemcsak fém és papír – a MÉH gyűjtött emberi hajat is parókakészítéshez, évente mintegy 240 tonnányit (index.hu). Ugyanígy a vágóhidakról és kórházakból évi ~1500 tonna csont is begyűjtésre került, melyből ragasztó, csontliszt és műtrágya készült (index.hu). Ezek ma megdöbbentő számok, de akkoriban természetes részei voltak az újrahasznosításnak.

  • A bankjegy papírja és a rongyok: Kevesen tudják, de a régi időkben a len- és kenderrongy volt az egyik legjobb minőségű papír alapanyaga, például a bankjegyeké. A MÉH-hez beérkező rongyokból így nem csak portörlő készült: a megfelelő minőségű textilhulladék a papírgyárakhoz került, és hozzájárult a pénz és cigarettapapír gyártásához (index.hu).

  • Vevők is voltak a MÉH-telepeken: A hiánygazdaság idején a MÉH egyben kincsestár is volt találékony embereknek. Gyakran kerestek használható vasdarabokat házépítéshez vagy javításhoz. Például sok vidéki ház kerítésében ott voltak a MÉH-től vásárolt másodkézből származó vasrudak, és nem egy televízió antennája készült MÉH-ben talált alumínium csőből (index.hu).

  • Papírgyűjtő hagyomány napjainkban: A MÉH hagyatéka, hogy a papírgyűjtés mint iskolai hagyomány sok helyen máig fennmaradt. A 2000-es években is számos iskola rendez papírgyűjtési akciókat – a diákok ugyanúgy versengenek, mint szüleik vagy nagyszüleik tették, bár ma már inkább a környezettudatosság kerül előtérbe, nem a „haza vas- és papírügye”.

A MÉH hanyatlása a rendszerváltás után

A szocialista rendszer végével a MÉH történetében is fordulat következett. A rendszerváltás idején (1989-1990 körül) felmerült a nagy állami vállalat, a MÉH tröszt privatizációjának ötlete (hu.wikipedia.org). Ekkorra már látszott, hogy a merev állami keretek között működő hulladékgyűjtés nehezen tart lépést a változó gazdasági viszonyokkal. 1990 után sorra jelentek meg a magán hulladékgyűjtő és -feldolgozó vállalkozások, amelyek rugalmasabban és gyakran nyereségesebben tudtak működni bizonyos területeken (főleg a jól jövedelmező színesfém-kereskedelemben) (hvg.hu). A MÉH piaci részesedése gyorsan zsugorodni kezdett: az addigi monopolhelyzet megszűnt, versenytársak jelentek meg.

Egészen 1993-ig húzódott a MÉH privatizációja. Végül az állami vagyonkezelő több darabban értékesítette a trösztöt alkotó regionális MÉH vállalatokat (hu.wikipedia.org). A hat nagyvállalat részvényeit külön-külön adták el – volt, amelyiket a menedzsment tagjai és befektetők vásároltak meg, volt, amelyikbe külföldi (például francia) cég szállt be (hvg.hu). A privatizáció után a hagyományos MÉH-telepek jelentős része bezárt vagy átalakult (hu.wikipedia.org). Sok egykori telephelyet felszámoltak, mert nem volt már gazdaságos a működtetésük, vagy mert a környékük időközben felértékelődött (városokban például lakóparkok épültek a helyükre).

A kilencvenes években a lakosság is máshogy viszonyult már a hulladékhoz. Megjelentek az első szelektív hulladékgyűjtő szigetek, kukák, és fokozatosan az önkéntes környezetvédelmi motiváció vette át a korábbi „leadom és kapok érte pénzt” szemlélet helyét. A MÉH egykori utódai – az újonnan alakult hulladékhasznosító cégek – inkább az ipari méretű újrahasznosításra koncentráltak, míg a lakossági begyűjtésben egyre nagyobb szerepet kapott az állami/önkormányzati hulladékszolgáltatás.

Az egykor egységes MÉH rendszer örökre megváltozott: a piaci versenyben a cégcsoport részesedése 1993-ra 40% körülire esett vissza, és veszteségessé vált (hu.wikipedia.org). A legendás MÉH-telepek közül sok eltűnt a térképről, vagy ha meg is maradt, magánkézbe került és profitorientált hulladékudvarként működött tovább (index.hu). Az emberek is lassan leszoktak arról, hogy kis tételekkel felkeressék a MÉH-et; inkább a ház elé kitett szelektív kukába dobják a papírt, műanyagot.

Örökség és párhuzamok napjaink szelektív gyűjtésével

Bár a klasszikus értelemben vett MÉH-rendszer a múlté, öröksége máig él. Egyrészt nyelvi örökség: ahogy említettük, a „MÉH-telep” szófordulat tovább él, és a régi generációk emlékeiben a MÉH-be járás nosztalgikus képei élnek. Másrészt szemléletbeli örökség is: a tudat, hogy a hulladék érték, és hogy érdemes különválogatva gyűjteni, részben ezekből az időkből gyökerezik. Sok mai nagyszülő tanította az unokáját szelektíven gyűjteni, mondván: „mi is gyűjtöttük régen az újságpapírt az iskolában, mert fontos”. A környezettudatosság nevelése valójában már akkor megkezdődött, még ha más megfogalmazásban is.

A mai szelektív hulladékgyűjtés számos ponton hasonlít a régi rendszerre – persze modernizált formában. Ma is külön gyűjtjük a papírt, a fémet, az üveget és a műanyagokat, akárcsak a MÉH idején tettük (a műanyag akkoriban még nem terhelte ilyen mértékben a környezetet, de papírt és fémet már akkor is szelektíven gyűjtöttek). Ma is vannak kampányok és felhívások – igaz, manapság a klímavédelem és a fenntarthatóság jegyében. Az iskolai papírgyűjtés, ahogy említettük, ma is létező jelenség, sőt kibővült elektronikai hulladék-gyűjtő akciókkal, elemgyűjtéssel stb.

Ami gyökeresen más, az a hulladékkezelés szervezeti kerete: míg régen egy állami mamut koordinálta, ma több szereplős, piaci alapon működő szektor és önkormányzati szolgáltatók hálózata végzi ugyanezt a feladatot. Érdekes módon azonban időről időre felmerül a központosítás igénye is. Például 2017-ben szóba került, hogy az állam átvenné az iskolai papírgyűjtések koordinálását – ami sokakban a régi idők állami hulladékgyűjtésének emlékét idézte fel (hugreenfo.hu). Úgy tűnik, a kör bezárult: amit valaha a központi akarat hívott életre, azt a piaci verseny szétbontotta, majd a hatékonyság keresése újra valamilyen központosított megoldás felé terelné.

Összességében a MÉH öröksége abban áll, hogy megmutatta: a hulladék érték, és a társadalom képes összefogni az újrahasznosítás érdekében. A mai szelektív hulladékgyűjtési mozgalom sokat tanulhat a múltból. Bár ma már nem viszünk szatyorban hajat a hulladékudvarba, a szétválogatott hulladék gyűjtése – legyen szó papírról, fémről vagy üvegről – ugyanúgy fontos, mint 50-70 évvel ezelőtt. A technológia fejlődött, a motivációk átalakultak, de a cél közös: óvni erőforrásainkat és környezetünket azáltal, hogy a hulladékot nem szemétnek, hanem nyersanyagnak tekintjük. Ebben pedig a magyar MÉH vállalat úttörő munkája máig ható példa és inspiráció.

 



Gyakori hulladékok

Papír hulladék Műanyag hulladék Fehér üveg hulladék Fém hulladék Elektronikai hulladék Színes üveg hulladék Szárazelem hulladék Zöld hulladék Építési és bontási hulladék

 

(x) Reklám

Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
 


Webfejlesztés   Szoftverfejlesztés   Digitális marketing   -   TIDYMAN.hu

 

(x) Reklám

 

 


használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...

 

(x) Reklám

Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!

 

Hulladékok szelektálása

A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása


Termékdíj és Hulladékhasznosítási Főosztály

A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/


TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért!

http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.


Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés - FKF

https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés


Hulladekvadasz.hu: Hulladék témájú hírportál

https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!


Hulladéknaptár

Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/


Bélyegző készítés Budapesten azonnal, rendelés ONLINE is. COLOP, TRODAT, TRAXX bélyegző és kellékek teljes palettával a StampMax-ban.

Bélyegző készítés Budapesten

 


 


MTI
2003-óta tájékoztatjuk, hogy mit is jelent a szelektív hulladékgyűjtés és mit, hogyan és hol gyűjtsünk szelektíven