Hogyan teljesít Magyarország a kötelező palackvisszaváltásban? – A szelektív hulladékgyűjtés új frontja

Szelektív hulladékgyűjtés - Szelektív.hu | 2024-09-30 10:45:09

Magyarország visszaváltási rendszere, a MOHU által működtetett REpont, a közelmúltban indult el, de már most nagy sikert könyvelhet el. Bár a gyártók június 30-ig kaptak haladékot a nem visszaváltható csomagolások forgalmazásának beszüntetésére, két és fél hónap alatt elérték, hogy a kibocsátott termékdíjas palackok közel 75 százaléka visszaváltásra kerül.



(x)

Fotó (forrás: Minden Doboz Visszajár)

Magyarország visszaváltási rendszere:

  • Több mint 3200 automata működik országszerte.
  • A rendszer napi 7 millió visszaváltott palackot kezel.
  • Az italcsomagolások közel 75%-a kerül visszaváltásra.
  • A program kezdeti bevezetése: 2023. január 1.
  • Gyártók számára az átmeneti időszak vége: 2023. június 30.
  • A cél: elérni a napi 9,5 millió darab palack visszaváltását.
  • Éves kibocsátás:
    • 1,3 milliárd aludoboz
    • 1,7 milliárd PET palack
    • 300 millió üveg

Európai összehasonlítás:

  • Finnország és Németország: visszaváltási arány 95% felett.
  • Románia: havi szintű nyilvános nyilvántartást vezet a visszaváltásról.
  • Szlovákia: 2022. januárban vezette be a kötelező visszaváltási rendszert, több mint 2000 visszaváltó pont működik.

EU újrahasznosítási célok:

  • Az EU célja, hogy 2025-re az összes csomagolási hulladék 70%-át újrahasznosítsák.

Hazai visszaváltó pontok:

  • Több mint 3200 automata működik, 2000 helyen érhetők el visszaváltási lehetőségek.
  • Több mint 1000 üzlet csatlakozott a rendszerhez kézi visszaváltó pontként.


Az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere Magyarországon jelentős előrelépést hozott a hulladékgazdálkodásban, és kiemelt szerepet játszik a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságának növelésében. Az ország több mint 3200 visszaváltó automatával és több ezer kézi gyűjtőponttal rendelkezik, amelyek segítik a PET palackok, aludobozok és üvegcsomagolások újrahasznosítását. A rendszer gyorsan elérte a napi 7 milliós visszaváltási mennyiséget, amely hamarosan tovább nőhet, hiszen az Európai Unió célja, hogy 2025-re az összes csomagolási hulladék 70 százalékát újrahasznosítsák.

Magyarország visszaváltási rendszere, a MOHU által működtetett REpont, a közelmúltban indult el, de már most nagy sikert könyvelhet el. Bár a gyártók június 30-ig kaptak haladékot a nem visszaváltható csomagolások forgalmazásának beszüntetésére, két és fél hónap alatt elérték, hogy a kibocsátott termékdíjas palackok közel 75 százaléka visszaváltásra kerül.

Európai összehasonlítás: hol tartanak más országok?

Magyarország nem az egyetlen ország, ahol kötelezővé vált az italcsomagolások visszaváltása. Írország és Hollandia szintén 2023-ban vezették be saját rendszereiket. Az EU irányelvei szigorú újrahasznosítási célokat fogalmaznak meg, de a tagállamok saját megoldásokat dolgozhatnak ki. Skandináv és Balti országok, valamint Horvátország már korábban elindították a visszaváltási rendszereiket, és sikeresen teljesítenek az újrahasznosítás terén.

Finnország és Németország élen jár az italcsomagolások visszaváltásában: itt a visszaváltott palackok aránya meghaladja a 95%-ot. Ezek az országok olyan visszaváltási rendszereket működtetnek, amelyek hatékony logisztikai hátterükkel és a lakosság széleskörű bevonásával képesek ilyen magas újrahasznosítási arányt elérni.

Románia, amely szintén a közelmúltban vezette be saját kötelező visszaváltási rendszerét, példamutatóan havi szintű nyilvántartást vezet a visszaváltott csomagolások mennyiségéről.

Magyarország helyzete és kilátásai

Hazánkban már több mint 3200 automata üzemel, és a rendszerhez több mint 2000 üzlet csatlakozott, amelyek közül sokan önkéntes alapon biztosítják a kézi visszaváltást. A szakértők szerint a rendszer még tovább fejlődhet, ha sikerül bevonni a kisebb boltokat és szélesebb körben motiválni a lakosságot a visszaváltásra.

Az éves kibocsátás a kötelező visszaváltású termékek esetében 3,3 milliárd darabot jelent, amelyből 1,3 milliárd aludoboz, 1,7 milliárd PET palack és mintegy 300 millió üveg kerül forgalomba. Ha sikerül elérni a napi 9,5 millió darabos visszaváltási arányt, akkor teljes mértékben megvalósulhat az újrahasznosítás.

A lakosság bevonása és az újrahasznosítás fontossága

A visszaváltási rendszer sikere nagymértékben függ attól, hogy a lakosság mennyire hajlandó részt venni benne, és milyen könnyen tudják elérni a visszaváltási pontokat. A szelektív hulladékgyűjtés elősegítésével nemcsak csökken a hulladéklerakók terhelése, de jelentős mennyiségű nyersanyagot és energiát takarítunk meg. A visszaváltó rendszerek fenntartása segít a környezetvédelemben, csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, és hozzájárul egy fenntarthatóbb jövő megteremtéséhez.

Az Every Can Counts kezdeményezés is erre hívja fel a figyelmet: bárhol is vagyunk, legyen szó munkáról, fesztiválról, vagy otthoni tevékenységről, fontos, hogy az italcsomagolásokat újrahasznosítsuk. Ez egy egyszerű, de hatékony lépés, amely sokat tehet a környezeti fenntarthatóságért.

Magyarország tehát jó úton halad a kötelező palackvisszaváltási rendszer bevezetésével, és ha sikerül tovább növelni a visszaváltási arányt, akkor az ország jelentős szereplővé válhat a szelektív hulladékgyűjtés európai szintű küzdelmében.



Gyakori hulladékok

Papír hulladék Műanyag hulladék Fehér üveg hulladék Fém hulladék Elektronikai hulladék Színes üveg hulladék Szárazelem hulladék Zöld hulladék Építési és bontási hulladék

 

(x) Reklám


Sinkó2002 Bt. - lakatos munkák: https://sinko2002.hu/   szőnyegleszorítók: https://szonyegleszorito.hu/


Webfejlesztés   Szoftverfejlesztés   Digitális marketing   -   TIDYMAN.hu

 

(x) Reklám

 

 


használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...

 

(x) Reklám

Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!

 




 

 

Hulladékok szelektálása

A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása


Termékdíj és Hulladékhasznosítási Főosztály

A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/


TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért!

http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.


Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés - FKF

https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés


Hulladekvadasz.hu: Hulladék témájú hírportál

https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!


Hulladéknaptár

Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/


Bélyegző készítés Budapesten azonnal, rendelés ONLINE is. COLOP, TRODAT, TRAXX bélyegző és kellékek teljes palettával a StampMax-ban.

Bélyegző készítés Budapesten

 


 


MTI
2003-óta tájékoztatjuk, hogy mit is jelent a szelektív hulladékgyűjtés és mit, hogyan és hol gyűjtsünk szelektíven