Magyarország visszaváltási rendszere, a MOHU által működtetett REpont, a közelmúltban indult el, de már most nagy sikert könyvelhet el. Bár a gyártók június 30-ig kaptak haladékot a nem visszaváltható csomagolások forgalmazásának beszüntetésére, két és fél hónap alatt elérték, hogy a kibocsátott termékdíjas palackok közel 75 százaléka visszaváltásra kerül.
Fotó (forrás: Minden Doboz Visszajár)
Az italcsomagolások kötelező visszaváltási rendszere Magyarországon jelentős előrelépést hozott a hulladékgazdálkodásban, és kiemelt szerepet játszik a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságának növelésében. Az ország több mint 3200 visszaváltó automatával és több ezer kézi gyűjtőponttal rendelkezik, amelyek segítik a PET palackok, aludobozok és üvegcsomagolások újrahasznosítását. A rendszer gyorsan elérte a napi 7 milliós visszaváltási mennyiséget, amely hamarosan tovább nőhet, hiszen az Európai Unió célja, hogy 2025-re az összes csomagolási hulladék 70 százalékát újrahasznosítsák.
Magyarország visszaváltási rendszere, a MOHU által működtetett REpont, a közelmúltban indult el, de már most nagy sikert könyvelhet el. Bár a gyártók június 30-ig kaptak haladékot a nem visszaváltható csomagolások forgalmazásának beszüntetésére, két és fél hónap alatt elérték, hogy a kibocsátott termékdíjas palackok közel 75 százaléka visszaváltásra kerül.
Magyarország nem az egyetlen ország, ahol kötelezővé vált az italcsomagolások visszaváltása. Írország és Hollandia szintén 2023-ban vezették be saját rendszereiket. Az EU irányelvei szigorú újrahasznosítási célokat fogalmaznak meg, de a tagállamok saját megoldásokat dolgozhatnak ki. Skandináv és Balti országok, valamint Horvátország már korábban elindították a visszaváltási rendszereiket, és sikeresen teljesítenek az újrahasznosítás terén.
Finnország és Németország élen jár az italcsomagolások visszaváltásában: itt a visszaváltott palackok aránya meghaladja a 95%-ot. Ezek az országok olyan visszaváltási rendszereket működtetnek, amelyek hatékony logisztikai hátterükkel és a lakosság széleskörű bevonásával képesek ilyen magas újrahasznosítási arányt elérni.
Románia, amely szintén a közelmúltban vezette be saját kötelező visszaváltási rendszerét, példamutatóan havi szintű nyilvántartást vezet a visszaváltott csomagolások mennyiségéről.
Hazánkban már több mint 3200 automata üzemel, és a rendszerhez több mint 2000 üzlet csatlakozott, amelyek közül sokan önkéntes alapon biztosítják a kézi visszaváltást. A szakértők szerint a rendszer még tovább fejlődhet, ha sikerül bevonni a kisebb boltokat és szélesebb körben motiválni a lakosságot a visszaváltásra.
Az éves kibocsátás a kötelező visszaváltású termékek esetében 3,3 milliárd darabot jelent, amelyből 1,3 milliárd aludoboz, 1,7 milliárd PET palack és mintegy 300 millió üveg kerül forgalomba. Ha sikerül elérni a napi 9,5 millió darabos visszaváltási arányt, akkor teljes mértékben megvalósulhat az újrahasznosítás.
A visszaváltási rendszer sikere nagymértékben függ attól, hogy a lakosság mennyire hajlandó részt venni benne, és milyen könnyen tudják elérni a visszaváltási pontokat. A szelektív hulladékgyűjtés elősegítésével nemcsak csökken a hulladéklerakók terhelése, de jelentős mennyiségű nyersanyagot és energiát takarítunk meg. A visszaváltó rendszerek fenntartása segít a környezetvédelemben, csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását, és hozzájárul egy fenntarthatóbb jövő megteremtéséhez.
Az Every Can Counts kezdeményezés is erre hívja fel a figyelmet: bárhol is vagyunk, legyen szó munkáról, fesztiválról, vagy otthoni tevékenységről, fontos, hogy az italcsomagolásokat újrahasznosítsuk. Ez egy egyszerű, de hatékony lépés, amely sokat tehet a környezeti fenntarthatóságért.
Magyarország tehát jó úton halad a kötelező palackvisszaváltási rendszer bevezetésével, és ha sikerül tovább növelni a visszaváltási arányt, akkor az ország jelentős szereplővé válhat a szelektív hulladékgyűjtés európai szintű küzdelmében.
(x) Reklám
Sinkó2002 Bt. - lakatos munkák: https://sinko2002.hu/ szőnyegleszorítók: https://szonyegleszorito.hu/
Webfejlesztés Szoftverfejlesztés Digitális marketing - TIDYMAN.hu
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
(x) Reklám
Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!
Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/