Az EPR adatszolgáltatás után most az új kihívásról kell beszélnünk a vállalkozásoknak: a kötelező visszaváltási díjjal ellátott termékek rendszeréről. Célunk, hogy segítsünk a vállalkozásoknak érteni és alkalmazkodni az új szabályozáshoz, amely a környezettudatosságot és fenntarthatóságot szolgálja.
A Kihívás és Cél:
Az új rendszer fő célja, hogy a PET-palackok esetében Magyarország elérje a 90%-os visszaváltási arányt. Az EU hasonlóan szeretné, hogy az alumínium, PET és üveg termékek visszagyűjtése 90% felett legyen, elősegítve a fenntartható jövőt.
A Rendszer Működése és Hatálya:
A DRS minden olyan gyártót érint, aki az év során több mint 5000 darab italterméket hoz forgalomba. Kivételek a tejalapú készítmények és a nem automatával visszaváltható speciális csomagolások. A rendszer GTIN/EAN azonosítók alapján működik, és kötelező a specifikus logó használata.
Időkeret a Teljes Átállásra:
A gyártóknak 2024. június 30-ig kell alkalmazkodniuk az új rendszerhez. Ettől a dátumtól kezdve csak megfelelően jelölt termékek kerülhetnek forgalomba.
Termékek Jelölése és Azonosítása:
A nem újrahasznosítható termékek esetén új GTIN számot és vonalkódot, valamint a MOHU által meghatározott kötelező logót kell alkalmazni. Újrahasznosítható termékek esetén a meglévő GTIN szám és vonalkód maradhat, de szükséges a megfelelő ábra feltüntetése, valamint a terméket vonalkód alapján a MOHU rendszerében regisztrálni. Az új szabályozás egyelőre sok kérdőjelet hozott magával, kevesen tudják például, hogy a magyar termék védjegyes címkét, vagy egy Vegán logót a csomagolásra vonatkozóan kapják meg az adott termékek, így az újracímkézés után érdemes egyeztetni a certifikáló szervezettel, hogy újra kell-e kezdeni az igénylési procedúrát.
Büntetések elkerülése és Tanácsok:
Fontos, hogy a címkeváltás ne befolyásolja a termék olvashatóságát a visszaváltó automatáknál. Az átmeneti időszakban változtatott címkéknek meg kell felelniük a szabályoknak. Tanácsként javasoljuk, hogy a gyártók konzultáljanak szakértővel az átállás során.
Érdemes nem csak az új szabályoknak feleljenek meg, hanem gondolkodjanak környezetbarátabb csomagolási megoldásokon is, elősegítve ezzel a fenntartható jövőt.
Amennyiben hatékonyan és gyorsan szeretnéd elvégezni az átállást, érdemes szakértővel egyeztetni, így garantáltan elkerülöd a pénzbírságot vagy a fölösleges, hibás címkézést.
Képek (forrás: Pixabay, Barna Design Kft)
(x) Reklám
Az egészséges mosoly kezdete – fogapolas.hu
Webfejlesztés Szoftverfejlesztés Digitális marketing - TIDYMAN.hu
használt könyvek újrahasználata, újra és újra és újra...
(x) Reklám
Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!
A szelektív hulladékgyűjtés lényege, Energiatermelés, A veszélyes anyagok elkülönítése
https://hu.wikipedia.org/wiki/Hulladékok_szelektálása
A hazai hulladékgazdálkodás új világa.
http://www.szelektivinfo.hu/
http://szelektalok.hu/
hazánk legnagyobb önkéntes hulladékszedési akciója.
https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes
A kékfedelű tartályokban kizárólag tiszta papírhulladék gyűjthető! További információk · Házhoz menő lakossági szelektív hulladékgyűjtés
https://hulladekvadasz.hu
Célkeresztben a hulladék! Hulladéklerakatok, újrahasznosítás, szemétszedés, plogging, minden, amiben a hulladék benne van. Légy te is Hulladékvadász!
Mi, mikor és hova dobható? Házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés. Honnan? Mikor? Milyen hulladékot visznek el. http://www.hulladeknaptar.hu/